Dansande elektriker kopplade om till optiker

I Växjö finns två Specsaversbutiker, den ena ligger i stadens centrumkärna och den andra hittar man i gallerian Grand Samarkand. Bägge butikerna drivs av äkta makarna Marie och Christer Citron som även tävlingsdansar på elitnivå och är ett välkänt par i staden.                                

Text och foto Katarina Ek 

Marie sköter retailsidan av verksamheten medan Christer har hand om den kliniska biten eftersom han är optiker. Många som får sin syn undersökt av Christer tror nog att han arbetat som optiker i många år, men faktum är att han tog examen lite av en slump så sent som 2019.

– Som liten ville jag bli lokförare, berättar Christer. Jag tycker fortfarande att det är spännande med tåg och delar gärna olika tågrelaterade faktan med min fru som är mindre road, säger han och skrattar. 

Teknikintresset har således alltid funnits där, och på gymnasiet kändes det helt naturligt för Christer att välja teknisk linje med inriktning på el. Praktiken avhandlades på SJ där han spenderade tid på Lokverkstaden, men även med att underhålla telefonin. Jag vet inte hur det är idag, säger Christer, men på den tiden hade SJ egna telefonnät och egna telefonväxlar som vi fick ta hand om och min praktik var både kul och lärorik. 

Efter studenten 1978 gjorde Christer lumpen som signalist där han fick dra kabel och klättra i stolpar, och sedan väntade en anställning på Riksbyggen där han både fick ansvara för fastighetsskötsel och olika reparationer. 

– Jag körde rally på den tiden och gillade att meka. På Riksbyggen fick jag reparera till exempel gräsklippare och traktorer, ja alla möjliga typer av maskiner innan jag slutligen landade i att arbeta som elektriker på ett mindre företag. Och även om jag trivdes som anställd så fanns alltid tanken i bakhuvudet att jag kanske skulle vilja driva något eget.

Läs hela artikeln om Christer och Marie i Optik Print 1 2015!